NETTOVæRDI

Ny undersøgelse finder en enkelt milliardærer kunne løfte et helt land ud af fattigdom

Ny undersøgelse finder en enkelt milliardærer kunne løfte et helt land ud af fattigdom

Chefredaktør: Emily Wilcox, Sladder Med Erfaring E-Mail

Omfordeling af rigdom er altid et kontroversielt emne, især i politisk polariserede tider som disse. Men det kan være fascinerende ud fra et hypotetisk perspektiv for at forsøge at forestille sig, hvad en yderst egoistisk milliardær kunne opnå, hvis han eller hun besluttede at bruge deres ressourcer til et velgørende mål - som f.eks. At eliminere fattigdom i deres hjemland.

Laurence Chandy er hos Brookings Institution, og han offentliggjorde for nylig sine fund og matematiske beregninger, der fremviser en interessant kendsgerning: i nogle lande er forholdene forbedret til det punkt, at en enkelt person med mindst 3,9 mia. Dollars til deres rådighed kunne systematisk løfte alle ovenstående fattigdomsgrænsen og give deres respektive lande mulighed for at udvikle en bæredygtig økonomi.

Getty Images

Chandy påpeger naturligvis i sit blogpost om emnet, at dette er en meget teoretisk konklusion, og en der er baseret på en række antagelser. Men dybest set fungerer dette drømmescenario sådan: den pågældende milliardær beslutter sig for at blive en slags engel investor for deres eget fattige land, der giver alle under fattigdomsgrænsen en årlig indkomst, der løfter dem ud af det i mindst 15 år ( en tidsperiode valgt for dens evne til at give mulighed for økonomisk selvstøtte til at udvikle sig under disse gunstige betingelser), og derefter sidde tilbage til scrounge op måltider, mens man ser landets blomst. I tre lande, ifølge Chandys undersøgelse, eksisterer der en enkelt milliardær med tilstrækkelige penge til at gøre dette til at ske: Swaziland, Georgien og Colombia. I seks andre nationer kunne alle de milliardærer, der bor der, opnå det samme mål, hvis de kombinerede deres ressourcer. Her er et bord, der lægger det hele ud matematisk:

LandÅrlige omkostningerDen rigeste persons værdFattigdom førFattigdom efter
Swaziland$ 85m$ 3,900m41%0%
Georgien405,20010%0%
Colombia44413,4007%0%
Brasilien1,22325,0004%1%
Peru952,1003%1%
Kina3,07224,2003%2%
Filippinerne64814,20012%3%
Indonesien8459,0009%6%
Nepal1441,30012%8%
Venezuela8703,60011%9%
Indien5,83921,00012%10%
Guatemala2151,00012%10%
Sydafrika1,0687,40018%14%
Angola1,2773,30028%25%
Uganda1,0351,10033%32%
Tanzania1,6451,25040%39%
Nigeria12,07014,70045%43%

Undersøgelsen blev offentliggjort i tide til World Economic Forum i Davos, Schweiz, hvor mange af verdens rigeste mennesker mødes for at diskutere mulige løsninger på verdens problemer (i stil, naturligt). Der er uden tvivl en tendens blandt de mega-rige til at give eller love at give næsten alle deres rigdom væk, men selv ved denne standard ville et forslag som det, der blev foreslået af undersøgelsen, være en massiv virksomhed og en med mange hindringer for bliver en realitet. Men selvom det skitserede scenario aldrig bliver rigtigt, viser undersøgelsen stadig, at den globale fattigdom ser ud til at blive forbedret på langsomt, meget lang sigt, og at det måske ikke er så uhåndterligt et problem trods alt.

Post Din Kommentar